• TÜRKİYE SOSYAL EKONOMİK ve SİYASAL ARAŞTIRMALAR VAKFI

"DEMOKRASİ NASIL KAZANILIR ?" Atölye Çalışması Gerçekleştirildi

"DEMOKRASİ NASIL KAZANILIR ?" Atölye Çalışması Gerçekleştirildi

NASIL BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ , ARAYIŞ TOPLANTILARI 7: DEMOKRASİ NASIL KAZANILIR?

Türkiye nefesini tuttu, muhalefetteki siyasi partilerin 24 Haziran seçimleri için alacağı karar ve atacağı adımları bekliyor. Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı da bu süreci değerlendirmek ve atılabilecek somut adımları tartışmak üzere, İstanbul’da bir toplantı gerçekleştirdi.

Siyasi parti temsilcileri, siyaset bilimciler, aktivistler, iletişim uzmanları, gazeteci ve yazarların yer aldığı toplantıda, seçim sürecinde demokrasinin yolunu açmak için muhalefet partilerine düşen rol ve görevler tartışıldı. Toplantının başlangıcında, Metropol Araştırma Şirketi Yöneticisi Özer Sencar da güncel politik eğilimileri aktaran bir sunum yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokrasi Partisi ve Saadet Partisi temsilcilerin de yer aldığı toplantıda şu sorulara yanıt arandı: “Bir kişiye itiraz üzerinden mi ilkeler üzerinden mi siyaset yapılmalız? Muhalefet seçime ne kadar hazır? Muhalefetin ortak bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarması mümkün mü? Ortak aday doğru bir adım olur mu? Muhalefet içinden çok fazla Cumhurbaşkanı adayının çıkması, Cumhur İttifakı’nın seçmen kaybetmesini sağlayabilir mi? Muhalefeti nasıl bir aday profili ortak bir noktada buluşturup, ikinci turda başarıya taşıyabilir? Tüm partilerin TBMM’de temsili ve “sıfır baraj” konusunda nasıl ortaklaşılabilir? Muhalefet nasıl bir iletişim dili kullanmalı, kampanyalarında nelere dikkat etmeli? Sivil toplum bu süreçte nasıl yer alabilir? Sandık ve seçim güvenliği için ortaklaşa neler yapılabilir?”

Toplantının ses kayıt çözümleri yapılıp toplantı rapor olarak web sitesinde paylaşılacak.

Toplantının Katılımcıları

TÜSES Başkanı Celal Yıldırım’ın ev sahipliğinde ve TÜSES eski Başkanlarından Mehmet Ural’ın moderasyonunda gerçekleştirilen toplantıya -alfabetik olarak- şu isimler katıldı:

Ali Kenanoğlu (HDP Milletvekili), Baran Uncu (Akademisyen), Bülent Kaya (Saadet Partisi GİK Üyesi), Dursun Bulut (CHP PM eski Üyesi), Emre Bağce (Akademisyen), Gazi Zorer (TÜSES YK Üyesi), Gönen Orhan (İletişimci), Gülfem Saydan Sanver (İletişimci), Gülistan Koçyiğit (Halkların Demokratik Kongresi), Gürhan Ertür (Yurttaş Girişimi), Hamdi Gargın (TÜSES), Kemal Can (Gazeteci, Yazar), Murat Menteş (Yazar), Necati Özkan (Reklamcı), Nurten Ertuğrul (Hak ve Adalet Platformu), Özer Sencar (Araştırmacı), Saruhan Oluç (HDP Eş Genel Başkan Vekili), Sera Kadıgil (CHP PM üyesi), Tamer Altunay (İletişimci), Yüksel Taşkın (Akademisyen, CHP Parti Meclisi Üyesi).