• TÜRKİYE SOSYAL EKONOMİK ve SİYASAL ARAŞTIRMALAR VAKFI

"Olası Seçim Sonuçlarına Göre İzlenmesi Gereken Yol Haritası" Arayış Toplantısı Gerçekleştirildi.

"Olası Seçim Sonuçlarına Göre İzlenmesi Gereken Yol Haritası" Arayış Toplantısı Gerçekleştirildi.

 

Türkiye Sosyal Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfı'nın ( TüSES )  2017 Şubat ayından itibaren gerçekleştirdiği  ‘Nasıl bir Türkiye İstiyoruz’  Arayış Toplantılarının sekizincisi 09.06.2018 Cumartesi günü Taksim Point Otel'de yapıldı.

TüSES Başkanı Celal Korkut Yıldırım yaptığı açılış konuşmasında özetle şunları söyledi:  Bugünkü gündemimiz “Olası seçim sonuçlarına göre izlenmesi gereken yol haritası”, üzerine tartışmak. Kamuoyunda seçim sonuçlarına göre seslendirilen iki senaryo var. Bunlardan  biri  seçimlerin ertelenebileceği, bir diğeri de seçimlerin zamanında yapılacağı. Seçimler zamanında yapılırsa nasıl bir sonuç ortaya çıkar? Bu konuda da  kamuoyu araştırma şirketlerinin birbirleriyle çelişen açıklamaları var. Bir bölümüne göre  Cumhur İttifakı’nın kazanması mümkün değil, sayın Erdoğan’ın kazanması mümkün değil. Bir bölümüne göre de  tamamen tersi bir sonuç ifade ediliyor.

 Araştırma şirketlerinin hemfikir olduğu birkaç konu var; bunlardan biri  seçmenin ürkmesi nedeniyle anket sorularına samimi cevap vermediği, ikincisi kararsızların geçmiş döneme göre arttığı, üçüncüsü de kararsızların oransal olarak partilere dağıtıldıklarında hatalı sonucun  ortaya çıkması. Araştırma şirketleri  Sn. Muharrem İnce’nin oyunun giderek arttığı, HDP ve İYİ Parti'nin de  barajı aşacak bir oy oranına ulaşacakları konusunda ortaklaşıyorlar. 

Seçimlerde ortaya çıkacak olası sonuçlar ne olabilir ? Bir alternatif; Cumhur İttifakı çoğunluğu alır Sn. Recep Tayyip Erdoğan birinci turda seçilir, diğer alternatif Millet İttifakı çoğunluğu alır ve Sn. Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilir, üçüncü alternatif Millet İttifakı çoğunluğu alır Cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kalır, dördüncü alternatif Millet İttifakı çoğunluğu alır ve Sn.Muharrem İnce Cumhurbaşkanı seçilir.

Olası sonuçları yorumlarsak, birinci alternatif gerçekleşirse yani Cumhur İttifakı kazanır Sn.Recep Tayyip Erdoğan ilk turda seçilirse  bunun sürdürülebilir olamayacağı  yorumları var. İkinci alternatif söz konusu olursa Millet İttifakı parlemento çoğunluğunu alıp Sn. Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı seçilirse seçimler yenilenir yorumları var. Kendi hukuk başdanışmanının da  yaptığı açıklamada böyle bir söylemi söz konusu oldu. Dördüncü alternatif gerçekleşirse yani Sn. Muharrem İnce cumhurbaşkanı Millet İttifakı çoğunluğu sağlarsa, bu durumda da Cumhur İttifakı’nın bunu kabullenmeyeceği farklı yöntemlere baş vuracağı ya da ekonomik kriz nedeniyle sessiz kalarak, ekonomik kriz sonrasında yeniden geri döneceği değerlendirmeleri var.

Tartışmamızın ağırlıklı noktası ne olacak? Bunu  moderatörümüz Sn. Murat Karayalçın başkanıma bırakacağım.Kendisi nasıl uygun görürse o şekilde toplantıyı yönetecek. Görünen şu ki; Cumhurbaşkanı seçiminin  ikinci tura kalacağı ve böyle bir durum söz konusu olursa sayın Erdoğan ve sayın İnce’nin yarışacağı beklentisi  ağırlıkta. Böyle bir durumda nasıl bir senaryo, nasıl bir yol haritası izlememiz gerektiği konusunu burada tartışalım, konuşalım.

KATILIMCILAR

Celal Korkut Yıldırım:TÜSES Başkan
Murat Karayalçın: ( Moderatör ) Siyasetçi
Adil Demirci: TüSES Yönetim Kurulu Üyesi
Ali Kemal Erdem: Gazeteci, Basın Danışmanı
Burhan Şenatalar: İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi
Erol Katırcıoğlu: Emekli Öğretim Üyesi
Gönen Orhan: İletişimci,  Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin İletişim ve Halkla İlişkiler Danışmanı.
Güler Gültekin: TüSES Yönetim Kurulu Üyesi
Kadri Gürsel: Gazeteci, Cumhuriyet gazetesinde Köşe Yazarı
Kemal Can: Cumhuriyet Gazetesi ve Gazete Duvar’da köşe yazarı
Levent Tüzel: EMEP, Demokrasi İçin Birlik Platformu
Muammer Keskin: TüSES Genel Sekreteri
Murat Somer: Siyaset Bilimci, Üniversitede Öğretim Üyesi
Necati Özkan: Reklamcı, Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği eski başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Bilgi Üniversitesinde Misafir Akademisyen

Nesrin Nas: Siyasetçi ve Sivil Toplum Aktivisti
Nesteren Davutoğlu: İletişimci, Demokrasi İçin Birlik Koordinasyonu ve Yurttaş Girişimi Platformu
Nurten Ertuğrul: Mali Müşavir,  Hak ve Adalet Platformu
Seniye Nazik Işık: Eski planlama uzmanı, CHP’de aktif siyasetçi
Serdar Kıran: TüSES Saymanı
Sevinç Doğan: Sosyolog, Siyaset Sosyolojisi Alanında Çalışan Araştırmacı
Yüksel Taşkın: CHP PM Bilim Yönetim Kültür Platformu Üyesi