• TÜRKİYE SOSYAL EKONOMİK ve SİYASAL ARAŞTIRMALAR VAKFI

Mutluluk Konferansında Mutluluk Konuşuyoruz...

Mutluluk Konferansında Mutluluk Konuşuyoruz...

MUTLULUK KONFERANSI 

İstanbul, 09 Mart 2018   Saat : 14.00  17.00
KADIKÖY BELEDİYESİ / KOZYATAĞI KÜLTÜR MERKEZİ

Kadıköy Belediyesi-Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) ‘ Türkiye ve Avrupa’dan uzmanlar,
“mutluluk” kavramını konuşmak için İstanbul’da bir araya geliyor...
Türkiye’de ilk kez düzenlenen bu konferansta,Türkiye, Norveç, Hollanda ve Polonya’nın ve de dünyanın ‘mutluluk karneleri’ nasıl?
Mutluluk hedefi, bir kamu politikası haline nasıl getirilebilir?
Mutluluğun ekonomi ve sürdürülebilir kalkınma ile bir ilişkisi var mıdır?
Neden dünyanın en zengin ülkelerinin halkları mutlu değil? sorularına yanıt aranacak...

KONUŞMACILAR:
Doç.Dr.Erhan Doğan; “Dünya’da Mutluluk Araştırmalarının Genel Bir Değerlendirmesi: Nerden Nereye”
                                      “Bana Mutluluğun Resmini Yapabilir misin Abidin?”
Prof.Ragnhild Bang Nes; “Norveç Bağlamında Bir Kamu Politikası Hedefi Olarak Mutluluk.”
Jasper Bergink; “Karşılaştırmalı Bir Perspektiften Hollanda ve Polonya’da Mutluluk Araştırmaları.”
Jochen Dalmer; “Mutluk ve Sürdürülebilir Kalkınma: Alman Yaşam Kalitesi Göstergeleri Raporu.”

Oturum Başkanı: Uygar Özesmi (Change.org, Good4Trust kurucusu, Eski Greenpeace Yöneticisi)

ÖZGEÇMİŞLER
Prof.Dr.Ragnhild Bang Nes: Psikolog. Dr. Ragnhild Bang Nes Norveç Kamu Sağlığı Enstitüsü, Beden ve Zihin Sağlığı Bölümünde Deneyimli Araştırmacı ve Bilim İnsanı olarak, Oslo Üniversitesi, Psikoloji Bölümünde ise misafir öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Ragnhild zihin sağlığı ve iyilik halinin devamlılığında ve değişiminde genetik ve çevresel faktörlerin etkisi ve mutluluk ve zihinsel düzensizlikler arasındaki ilişkiler konusuna odaklı çalışmalar yapmaktadır. Ragnhild Norveç Halk Sağlığı Enstitüsünde mutluluk çalışmalarının başındadır ve Norveç’te yaşam kalitesinin ölçümüne dair yeni ulusal strateji geliştirme projesinin proje lideridir.

Jasper Bergink: Araştırmacı, Blog Yöneticisi. Jasper Bergink, bağımsız mutluluk araştırmacısı ve blog yöneticisidir. “Mutlu Olmak İçin” (www.forastateofhappiness.com) adlı bloğa kişisel mutluluk, mutlu ülkeler ve iş yaşamında mutluluk konularında yazılar yazmaktadır. Blog, iyi olma hali ve mutluluğa dair sezgisel ve bilimsel bilginin keşfine ithaf edilmiştir. Jasper, TEDxLuxembourgCity ve Guadalajara, Meksika’daki iyi olma hali forumu gibi organizasyonlarda düzenli olarak mutluluk hakkında konuşmalar yapmaktadır. Jasper, Paro-Butan’daki Gayrisafi Milli Mutluluk konferansına ve Brüksel’deki Avrupa Birliği Komisyonun düzenlediği Gayrisafi Milli Hasılanın ötesinde konferanslarına katılmıştır. Jasper Hollanda vatandaşıdır ve Varşova, Polonya’da yaşamaktadır.

Doç.Dr.Erhan Doğan: Öğretim Üyesi, Araştırmacı. Doç.Dr.Erhan Doğan, Marmara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğretim üyesi ve TÜSES Yönetim Kurulu üyesidir. “Radikal Şeffaflık” “Sürdürülebilirlik” ,“Yabancılaşma” kavramlarından yola çıkarak sürdürülebilir bir sosyal değer ekonomisini inşa edebilmenin olanakları üzerinde araştırmalarını ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Dr.Doğan Paro-Butan’daki Gayrisafi Yurtiçi Mutluluk Konferansına katılmıştır.

Jochen Dallmer: 2014 yılından beri Kassel Üniversitesinde, Hildesheim Üniversitesinde ve Eberswalde üniversitelerinde dersler vermektedir. “Brüt Ulusal Mutluluk” ve “Siyasetin meselesi olarak iyi yaşam” ve “Sürüdürülebilirlik Ütopyaları” gibi konularda yayınları bulunmaktadır. 2014 yılından beri sürdürülebilir kalkınma konusunda bağımsız danışmanlık yapmaktadır. Jochen Kassen Kassel Üniversitesinde Doktora çalışmalarını sürdürmektedir.