• TÜRKİYE SOSYAL EKONOMİK ve SİYASAL ARAŞTIRMALAR VAKFI

İstanbul’daki Suriyeli Sığınmacılara Yönelik Algı ve Tutumlar: Partizanlık, Yabancı Karşıtlığı, Tehdit Algıları ve Sosyal Temas Araştırması”nın tanıtım toplantımızın kaydını YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz

İstanbul’daki Suriyeli Sığınmacılara Yönelik Algı ve Tutumlar: Partizanlık, Yabancı Karşıtlığı, Tehdit Algıları ve Sosyal Temas Araştırması”nın tanıtım toplantımızın kaydını YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz

Suriye’deki iç savaş 10’uncu yılını doldururken, şüphesiz Türkiye üzerindeki en büyük etkisi yaşanan büyük insan göçü oldu.  3 milyon 600 bini aşkın Suriyeli’nin savaştan kaçarak sığındığı Türkiye bugün dünyada en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda. Öte yandan ekonomik, sosyal ve politik temelli büyük değişimlere sebep olan bu göç dalgasının en büyük etkisinin görüldüğü illerin başında İstanbul geliyor.  İstanbul’da göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne göre 520 bin civarında, Uluslararası Göç Örgütü’ne göre ise 1 milyona yakın Suriyeli mültecinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Demokrasinin, toplumsal huzurun ve mutluluğun sağlanmasına yönelik bir toplum düzeninin tesis edilmesini amaçlayan Türkiye Sosyal Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) olarak, Heinrich Böll Vakfı’nın desteğiyle gerçekleştirdiğimiz “İstanbul’daki Suriyeli Sığınmacılara Yönelik Algı ve Tutumlar: Partizanlık, Yabancı Karşıtlığı, Tehdit Algıları ve Sosyal Temas Araştırması” göç etrafında oluşan tartışmalara İstanbul özelinde odaklanıyor.

İstanbulluların Suriyeli sığınmacılara yönelik algı ve tutumları hangi faktörler üzerinden şekilleniyor? Bu algıyı yöneten kültürel, duygusal faktörler nelerdir? Tehdit algıları nasıl işliyor? Hangi ilçelerde göçün ardından demografik olarak değişim yaşanıyor?  Gibi birlikte yaşam için kritik olan sorulara cevap veren nitelikte olan raporda giderek daha önemli hale gelen toplumsal uyumun sağlanması için politika önerileri de sunuluyor.  

Gündelik hayatta Suriyeli mültecilere yönelik bakış açısını ve Suriyelilerin temsilini araştıran rapor; gerek odak grup görüşmelerinden elde edinilen çarpıcı sonuçlar ve benzeri araştırmalarda ihmal edilegelen azınlıkların, farklı inanç ve kültürlerin tutumlarını da kapsamasıyla da ayırt edici bir özellik taşıyor.

5 Haziran Cumartesi günü saat 16.00’da araştırmayı yürüten Burcu Mutlu, Osman Savaşkan ve Kerem Morgül’ün katılımıyla  gerçekleştirdiğimiz toplantımızın kaydını YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz. 

Videoyu izlemek için TIKLAYINIZ

 ????Kanalımıza abone olmayı unutmayınız!